Kuruluş
AMASYA ÜNİVERSİTESİ
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
OTEL, LOKANTA VE İKRAM HİZMETLERİ BÖLÜMÜ
AŞÇILIK PROGRAMI 

Amasya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu belirli mesleklere yönelik nitelikli insan gücü yetiştirmek için, 1975-1976 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı olarak Ticaret Meslek Lisesi binasında eğitim ve öğretime başlanmıştır. 1982 Yılında 2547 Sayılı Kanunla Yüksek Öğretim Kurumları arasına alınarak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi`ne bağlanmıştır. Yüksekokulumuz, 1992-1993 eğitim ve öğretim yılı başına kadar Eğitim Fakültesi ile aynı binada hizmetlerini sürdürmüş, bu tarihten itibaren kendi bağımsız binalarına taşınmıştır. 17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla birlikte Amasya Üniversitesi`ne bağlanan okulumuz, Amasya Meslek Yüksekokulu`nun Yükseköğretim Kurulu`nun 12.07.2012 tarihli kararıyla iki ayrı meslek yüksekokuluna dönüştürülmesi neticesinde Amasya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak eğitim ve öğretim hizmetlerini devam ettirmektedir

Amasya Üniversitesi Amasya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 7 programda yaklaşık olarak 1390 öğrencisi ile Eğitim-Öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Meslek Yüksekokulunda her eğitim öğretim döneminde kendi kadrosunda bulunan 23 öğretim elemanı ve 11 idari personel ile bu faaliyet sürdürülmekte olup, bir adet dil laboratuarı, 1 adet bilgisayar laboratuarı , Amasya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu kampusu içerisinde bir adet futbol sahası, bir adet basketbol sahası ve bir adet de voleybol sahası bulunmaktadır.

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümüne bağlı olarak 2 adet program yer almaktadır. Bu programlar Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Aşçılık programlarıdır. Bölüm bünyesinde 1 öğretim üyesi, 3 öğretim görevlisi, 3 okutman ve 1 adet uzman bulunmaktadır.

Aşçılık programı 2008 yılında Amasya Üniversitesi Meslek Yüksek Okuluna bağlı olarak kurulmuştur. Program;  Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan mutfağımızın geliştirilmesine katkıda bulunabilecek, dünya mutfakları hakkında bilgi sahibi, modern pişirim yöntemlerini takip eden, yaratıcılığı ön plana çıkaran, sadece yemek üreten değil ayrıca üretildiği yeri yönetebilen, üretim sürecini planlayabilen, gerekli hijyen ve kalite standartlarını belirleyebilen bilgi ve birikime sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Program uygulamalı eğitim imkan verecek yiyecek-içecek labaratuvarına sahiptir. Uygulamalı dersler uygulama mutfağında öğrencilerin katılımı ile yapılmakta ve buna ilaveten her dönem sonunda öğrenciler 30 iş günü staj yapmaktadır.

Kazanılan Derece
 Ön Lisans (Meslek Elemanı)
Derecenin Seviyesi
 Lise eğitiminden sonra 2 yıl.
Çalışma Şekli
Tam Zamanlı. Normal Öğretim
Kabul ve Kayıt Şartları

Lise ve dengi okul diplomasına sahip olmak

Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) yeterli puanı almak ve ÖSYM tarafından yerleştirmek.

Öncel Eğitim Tanımlaması
Programa sınavsız ve sınavla öğrenci alınabilmektedir. Sınavsız geçişten yararlanabilmesi için Turizm Lisesi Mutfak Bölümünden mezun olmak. Sınavla yerleşmek için en az bir lise mezunu olamak, YGS sınav sonucunda OSYM tarafından yeterli puan alarak yerleştirilmek.
Derceye Yönelik Kurallar
Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ,4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak ve iki seferde ayrı ayrı 30`ar iş günü staj eğitimini tamamlamak.
Program Profili

Programın bünyesinde, Aşçılık programının ihtiyaç duyduğu, mesleki yeterliklerin kazandırılmasında faydalanılan ve ticari bir mutfağın ihtiyacı olan araç, gereç ve demirbaşlar ile bunların modern şekilde sunulabileceği bir restoranta sahiptir.

Bir (1) adet mutfak üretim atölyesi, bir (1) adet’te restoran servis atölyesi olmak üzere 2 atölyemiz mevcut. Atölyelerimizde; 2 adet konveksiyonel fırın, 1 adet dijital kontrollü pasta fırını, 1 adet devrilir tava, 1 adet kaynatma tenceresi, 1 adet büyük mikser, 1 adet hamur yoğurma teknesi, 1 adet mermer tezgah, sıkma, doğrama, kıyma vb. ihtiyaçları karşılayacak profesyonel küçük üretim aletleri, 14 adet paslanmaz çelik tezgah, 1 adet büyük oda tipi soğutma ünitesi, 3 adet dolap tipi soğutma ünitesi, 1 adet çamaşır makinesi, 2 adet kuru depo, 26 adet restoran servis masası 120 adet demir sandalye, 35 adet deri 1. sınıf servis sandalyesi, 15 adet 1. sınıf servis masası, 6 adet servant, 100 kişilik bir serviside ihtiyaç duyulan tüm tabak, çatal, kaşık vb. tüm gereçler ayrıca özel servi ekipmanları, mutfak üretiminde kullanılmak üzere tencere, tava, bıçak, spatül, kepçe, kevgir vb. tüm araç gerece sahiptir.  

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciler bir ara sınav, ödev, final ve bütünlemeden oluşan bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar. Ara sınavın %40, final veya bütünlemenin %60 başarı notunu belirlemektedir.Tüm sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. Yarıyıl sonu veya bütünleme sınavından en az 50 puan alma zorunluluğu vardır. Geçme notu 60`dır. Aşaçılık programında dersin uygulama ve teorik yapısına göre ara ve final sınavlar belli oranda uygulamalı yapılabilmektedir.
Mezuniyet Şartları
Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ,4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak ve iki seferde ayrı ayrı 30`ar iş günü staj eğitimini tamamlamak.
Mezunların İstihdam Profilleri
Programdan mezun olan öğrencilerimiz aşçılık temel eğitimini alarak tüm otellerin mutfak departmanlarında, restorant ve yiyecek içecek işletmelerinde, Catering hizmeti sağlayan firmalarda, Hastanelerde, Kamu kurumlarının mutfaklarında ve yiyecek üretimi yapılan her  yerde iş bulma imkanına sahiptir.
Üst Derece Programlarına Geçiş
Öğrenci, YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda yatay ve dikey geçiş yapar. Üst dereceleri geçişte örgün eğitimde DGS sınavına girp yerleştirilmesi gerekir. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesi ilgili bölümlerine ise 3. sınıfa doğrudan geçiş yapabilirler.
İletişim Bilgileri
Adresi :  AMASYA ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU ŞEYH CUİ MAH.
Telefonu :+903582526200
Faks :+903582526211
E-Posta : serif.baldiran@amasya.edu.tr
Web Adresi : http://www.amasya.edu.tr/sosyal-bilimler-meslek-yuksekokulu/ascilik-programi/genel-bilgi.aspx
    
Bölüm Ortakları