Kuruluş
 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Proğramı; Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 2013-2014 egitim-öğretim yılında eğitime başlamıştır.
Kazanılan Derece
 Mezunlar ``Sivil savunma ve "İtfaiye Teknikeri ``ünvanını kazanmaktadır.
Derecenin Seviyesi
 Ön Lisans
Çalışma Şekli
 Tam zamanlı
Kabul ve Kayıt Şartları
 Sivil Savunma ve İtfaiyeclik Programına meslek liselerinin; Kimya, Elektrik, Sağlık, İnşaat ve Yangın bölümlerinden sınavsız geçişle (Mat-Fen) kayıt gerçekleşmektedir.
Öncel Eğitim Tanımlaması
 Amasya Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. İlgili yüksekokul/fakülte/enstitü yönetim kurulu tarafından ders içeriğinin onaylanması ve süresi içinde başvurulması durumunda öğrenciler, derslerden muaf tutulacaktır.
Derceye Yönelik Kurallar
 Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 100 üzerinden en az 60 ağırlıklı not ortalaması elde etmek.
Program Profili
  Bu program öğrencileri, belediyeler, havaalanları, sanayi kuruluşları, fabrikalar veya özel itfaiye teşkilatlarında başlangıç seviyesinde itfaiye eri, tekniker ve zamanla kazanılacak tecrübeyle yönetici adayı olmak üzere eğitilmektedirler. Ayrıca yangın uyarı alarm sistemleri ve otomatik söndürme sistemleri konusundada temel eğitim aldıklarından dolayı bu alanda faaliyet gösteren şirketlerde teknik eleman olmaya adaydırlar. Yeni açılmakla beraber bazı üniversitelerin lisans düzeyinde sivil savunma eğitimi veren bölümlerine dikey geçiş sınavıyla geçebilmektedirler. .
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
 Amasya Üniversitesi`nin "Sınav Yönetmeliği" ve "Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği" uygulanmaktadır.
Mezuniyet Şartları
 Dört yarı yıldan toplam 120 AKTS kredisini tamamlamış olmak, ayrıca stajını başarılı bir şekilde tamamlamış olmak.
Mezunların İstihdam Profilleri
Belediye itfaiye teşkilatlarında, Acil Durum Müdürlüklerinde Arama ve Kurtarma teknikeri, Sivil savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüklerinde Arama Kurtarma Teknikeri, Otellerde ve Kamu Kurumlarında Yangın Güvenlik elamanı, Hava alanı ve Limanlarda itfaiye teknikeri, İtfaiye ve yangın Güvenliği ile ilgili Cihaz Satışı ve Malzeme üretim firmalarında, Organize Sanayi ve Endüstriyel Kuruluşların Yangın Güvenlik elamanı, İş güvenliği ve İşci Sağlığı teknikeri olarak istihdam edilebilirler
Üst Derece Programlarına Geçiş
 İtfaiye ve Yangın Güvenliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde; Sağlık Eğitimi ve Sosyal Hizmetler lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. İtfaiyeciler, çalıştığı kurumlarda Çavuş, Başçavuş, Grup Amiri, Müdür Muavini, Müdür olarak daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler.

 

İletişim Bilgileri
Adresi: SULUOVA MESLEK YÜKSEKOKULU
Telefonu:  0358 4177795
Faks: 0358 4177794
E-Posta:suluovamyo@amasya.edu.tr
Web Adresi:http://www.amasya.edu.tr/akademik/meslek-yuksekokullar/suluova-meslek-yuksekokulu.aspx
    
Bölüm Ortakları