Kuruluş
  2011-2012 yılında kurulan Gümüşhacıköy Meslek Yüksekokulumuzun üçüncü bölümümü olarak öğrenci almaya 2012-2013 öğretim yılında başlamıştır. 
Kazanılan Derece
   Programda mevcut olan ve toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 100 üzerinden en az 60 ağırlıklı not ortalaması elde eden öğrencilere Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Meslek Elemanı ünvanını içeren Önlisans diploması verilir.
    Derecenin Seviyesi
  Önlisans
Çalışma Şekli
    Tam zamanlı
Kabul ve Kayıt Şartları
 

Programa kayıt olabilmek için;

1-Lise ve dengi okul diplomasına sahip olmak

 
2-Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) yeterli puanı alarak ÖSYM tarafından yerleştirilmek gerekmektedir.
Öncel Eğitim Tanımlaması
  Türk Yüksek Öğretim kurularında öncel öğrenimin tanınması süreci daha başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle Amasya Üniversitesi`nin tüm programlarında da öncel eğitimin tanınması tam olarak başlatılmış değildir. Ancak, bölümlerin zorunlu müfredatlarında yer alan İngilizce dersi için her öğrenim yılı başında muafiyet sınavı düzenlenmektedir. Bu dersten kendi kendilerine öğrenme sürecini tamamlayan ya da değişik yollarla bu dersteki öğrenme çıktılarını sağladığını düşünen öğrenciler bu sınava girebilme hakkına sahiptir. Sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar sınava girdikleri derslerden muaf olurlar. Ayrıca başka üniversitelerde saha önce okumuş olan öğrenciler bu okudukları okulda alıp da başarılı oldukları derslerden programımız müfredatında olan dersler varsa içerik ve kredi açısından yönetim kurulu tarafından incelenip uygun görülen derslerden de muaf olurlar.
Derceye Yönelik Kurallar
 Programda mevcut olan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ve 100 üzerinden en az 60 ağırlıklı not ortalamasına sahip olan öğrenciler önlisans diploması almaya hak kazanırlar.
Program Profili
    Bu programdan mezun olanlara " Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Meslek Elemanı " unvanı verilir.  Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Meslek Elemanı  yatırım şirketleri, bankalar, İMKB  ile KPSS sınavı sonucunda nitelik şartı genel olan kadrolara da atanarak kamuda da görev alabilirler
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
    Öğrenciler her ders için ara sınav ve yarıyıl sonu sınavı ile yarıyıl sonu sınavında dersi başaramaması sonucunda bütünleme sınavına tabi tutulurlar. Derslerin özelliğine göre söz konusu sınavlar ödev, proje, sunum ve uygulamalı olarakta yapılabilir.Tüm sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. Başarı notu, ara sınavın %40 ile yarıyıl sonu sınavı/bütünleme sınavının % 60 `ının toplanması ile tespit edilir. Bir dersten başarılı olabilmek için bu şekilde bulunan başarı notu 60 ve üzerinde olmalıdır. Bunun yanında yarıyıl sonu sınavından/bütünleme sınavından en az 50 puan alma zorunluluğu vardır.Başarısız olan öğrenciler dersi tekrar alırlar.
Mezuniyet Şartları
 Programdan mezun olabilmek için programda mevcut olan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ve 100 üzerinden en az 60 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak zorunludur.
Mezunların İstihdam Profilleri
   Programdan mezun olanlar genellikle yatırım şirketleri, bankalar ve kamuda istihdam edilmektedir.
Üst Derece Programlarına Geçiş
 Önlisans eğitimini başarı ile tamamlayan mezunlarımız  Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde yapmış oldukları tercihlere göre lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.Ayrıca Dikey Geçiş Sınavına girmeden Açık Öğretim Fakültesine de dikey geçiş yapabilmektedirler.
İletişim Bilgileri
Adresi:Adresi: Artıkabat Mah. Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokulu / Gümüşhacıköy / Amasya
Telefonu:0 (358) 7171119 
Faks:0 (358) 7171107
E-Posta:
Web Adresi:www.amasya.edu.tr
    
Bölüm Ortakları