Kuruluş
Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokulu bölümü olarak 2012 - 2013 öğretim yılında öğrenci kabul etmiştir.
Kazanılan Derece
Programda mevcut bulunan 120 AKTSyi tamamlayan ve ağırlıklı not ortalaması yüz üzerinden altmış olan öğrenciler yerel yönetimler meslek memuru olarak önlisans diploması almaya hak kazanırlar.
    Derecenin Seviyesi
Önlisans
Çalışma Şekli
Tam zamanlı
Kabul ve Kayıt Şartları

1) Lise ve dengi okul diplomasına sahip olmak

2) Yükseköğretim geçiş sınavından (YGS) yeterli puanı almak

Öncel Eğitim Tanımlaması
  Türk Yüksek Öğretim kurularında öncel öğrenimin tanınması süreci daha başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle Amasya Üniversitesi`nin tüm programlarında da öncel eğitimin tanınması tam olarak başlatılmış değildir. Ancak, bölümlerin zorunlu müfredatlarında yer alan İngilizce dersi için her öğrenim yılı başında muafiyet sınavı düzenlenmektedir. Bu dersten kendi kendilerine öğrenme sürecini tamamlayan ya da değişik yollarla bu dersteki öğrenme çıktılarını sağladığını düşünen öğrenciler bu sınava girebilme hakkına sahiptir. Sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar sınava girdikleri derslerden muaf olurlar. Ayrıca başka üniversitelerde saha önce okumuş olan öğrenciler bu okudukları okulda alıp da başarılı oldukları derslerden programımız müfredatında olan dersler varsa içerik ve kredi açısından yönetim kurulu tarafından incelenip uygun görülen derslerden de muaf olurlar.
Derceye Yönelik Kurallar
Program için gerekli 120 AKTS yi tamamlamak ve ağırlıklı not ortalaması yüz üzerinden altmış olmak
Program Profili
Bu programdan mezun olanlara "Yerel yönetimler meslek memuru" ünvanı verilir. KPSS ile ilgili kurum ve kuruluşlara atama yapılır
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciler her öğretim dönemi vize, final ve bütünleme gibi sınavlara tabi tutulur. Derslere göre ödev, sunum ve proje gibi ek zorunluluklar koyulailir. Ara sınavın %40ı ile final sınavının %60ı alınır. Toplamları 60 olursa dersten başarılı sayılınır. 
Mezuniyet Şartları
 Program için gerekli 120 AKTS yi tamamlamak ve ağırlıklı not ortalaması yüz üzerinden altmış olması gerekir.
Mezunların İstihdam Profilleri
 Programdan mezun olanlar kamu, belediye ve özel sektörde istihdam edilir.
Üst Derece Programlarına Geçiş
 Öğrenciler önlisans programını tamamladıktan sonra Dikey geçiş sınavı ile tercihlerine göre lisans programlarına girerler. Ayrıca Açıköğretim Fakültesi`ne de geçiş yapabilmektedir. 
İletişim Bilgileri
Adresi:Artıkabat Mah. Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokulu / Gümüşhacıköy / Amasya
Telefonu: 0 (358) 7171119
Faks:        0 (358) 7171107
E-Posta:
Web Adresi: www.amasya.edu.tr
    
Bölüm Ortakları